DERLİ TOPLU, DÜZENLİ OLMAYI SEVENLERE BİR KÜÇÜK EV MODELİ

Hepimiz doğa içinde küçük, şirin, bahçeli, verandalı bir evin hayalini kurar dururuz, o fırsat elimize geçtiğinde de ya eski alışkanlıklarımızı o 30-40 m2’ye sığdırmaya çalışır evi tıkış tıkış bir hale getiririz ya da “aman bu iş bana göre değilmiş!” diyerek 120m2’lik eski düzenimize geri döneriz.

duzenli_kucuk_ev_tiny_house01

İşin pek de böyle olmadığını, akıllı bir düzenle herşeyin mümkün olduğunu kanıtlayan bir örnekle karşınızdayız; “SHED”… Yıllarca yaşadıkları Amerika’dan uzaklaşıp Avrupa ve Güney Amerika’da sırt çantası ile binlerce kilometre kat eden Samantha ve Robert çifti; en sonunda anayurtlarına ve mesleklerine dönerek kendi halinde bir “tiny house’da” yaşamaya karar verirler. Samantha bir pediatri hemşiresi, Robert ise mimari tasarımcı. SHED ismini verdikleri bu şirin evin yapımını ise işten arta kalan haftasonlarında tamamlıyorlar. Evin yapı işlerinin tamamlanması ise toplam 14 ay sürüyor.

duzenli_kucuk_ev_tiny_house02

Samantha ve Robert çifti; kulübe anlamına gelen SHED’in aynı zamanda sadelik, arınma, daha az bağlılıkla yaşamanın kısaltması olduğunu düşünüyor. Birçok endişenin aksine SHED, 19 m2’ye 2 kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarını sığdırıyor, bunu da sadelikten, minimalistlikten, düzen ve tertipten ödün vermeden gerçekleştiriyor. Bizim gibi ortalıkta çok fazla şey görmeye tahamül edemeyenler için de mükemmel bir rol model oluşturuyor.

duzenli_kucuk_ev_tiny_house03

Çift, tiny house’daki bölmeleri ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını göz önüne alarak tasarlamış ve 19 m2’lik bir alanın günlük tüm ihtiyaçlarını karşılayacağına kanaat getirmiş. Evin en geniş eğimli çatı bölmesinin altına mutfağı ve üzerine de loft tarzı yatak odası bölümü yerleştirilmiş. Bu şirin mahrem alana çıkan basamaklar ise en akıllı şekilde tasarlanarak çift fonksiyonlu birer kapaklı rafa dönüştürülmüş ki bu da alanda derli-topluluk, düzen hissini artıran önemli bir hamle olmuş.

duzenli_kucuk_ev_tiny_house04

Banyo ve WC alanı daha düşük eğimli çatı bölmesi altına yerleştirilmiş, çok küçük bir alan gibi gözükse de aslında o da bir banyoda ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonlara sahip. Mutfaktaki dikey pencereler bu minik eve mükemmel bir ferahlık sağlamakta, çevre ile bütünleştirmekte.

duzenli_kucuk_ev_tiny_house07

Hem çalışma masası, hem yemek masası olan, diğer taraftan da çok bölmeli çekmece ihtiyacını karşılayan mutfak ayıracı masasına da bayıldık.

duzenli_kucuk_ev_tiny_house04

Robert, 2×3 çerçeveleme gibi bazı farklı inşaat tekniklerini de kullanarak bu minik eve aynı zamanda daha fazla gün ışığı ve termal avantajlar eklediklerini belirtiyor. Aynı zamanda “upcycle / farklı bir fonksiyon kazandırarak yeniden kullanım”yönteminden yararlanarak yeniden hayata kazandırdığı malzemelerle hem bütçesinden, hem gezegendeki ayak izinden tasarruf etmiş. Mesela 50 yıl boyunca bir ahırın çatısında kullanılan oluklu metal kaplama; şimdi bu minik evin kameriyesine takoz ve zemin malzemesi olmuş.

duzenli_kucuk_ev_tiny_house05

Ve bu evi diğer tiny house’lardan ayıran ve en beğendiğimiz noktalardan olan “Gear-house” / tesisat odası ya da daha yalın dille “garaja” geldi sıra. Ivır zıvır, spor, tamirat, edevat malzemeleri hiç kuşkusuz kendi işini kendi çözenler için vazgeçilmezlerden fakat bu malzemelerin evde fazla yer kaplıyor olması ve ne yazık ki dağınıklık yaratıyor olması da işin en sıkıntılı kısmı. Samantha ve Robert, bu işin çözümünü ise bu alanı evin dışında tutmakta bulmuş, bizce de çok akıllıca olmuş…

duzenli_kucuk_ev_tiny_house06 duzenli_kucuk_ev_tiny_house08 duzenli_kucuk_ev_tiny_house09 duzenli_kucuk_ev_tiny_house10 duzenli_kucuk_ev_tiny_house11 duzenli_kucuk_ev_tiny_house12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir