ÇEVRECİ PEUGEOT 308’İ TEST ETTİK!

Günlerdir radyolarda çok acayip bir reklam spotu duyuyoruz: Edirne’den Ardahan’a 1 depo ile 1718 km. !! Kim yapmış ne yapmış derken kendimizi 2014 model yeni kasa Peugeot 308’in test sürüşünde buluyoruz…

peugeot308_test_belgesi

EDİRNE’DEN ARDAHAN’A 1 DEPO İLE 1.718 KM.

2014 model yeni kasa Peugeot 308’de bizi en çok etkileyen az yakıt ile çok yol alması oldu. Yani tamamen çevreci yapısı. Yoksa tasarımından ve diğer bir çok özelliğinden de etkilenmedik değil… Kısaca aracı tanıyalım isterseniz…

peugout308_test_sürüşü

PEUGEOT 308 YILIN OTOMOBİLİ 2014

84. Cenevre Otomobil Fuarı çerçevesinde, 22 Avrupa ülkesini temsil eden basın mensuplarından oluşan jüri tarafından yeni PEUGEOT 308’e prestijli 2014 “Car of the Year” (Yılın Otomobili) ödülü verilmiş. (Test sürüşünden sonra nedenini anlıyoruz!)

peugeot_test_sürüşü_istanbul_ecoana

PEUGEOT 308 NEDEN BU KADAR ÖZEL?

Diyerek girdik cümleye! Yılın otomobili nasıl olunuyor? Test sürüşüne Nev Otomobil’den Ebru Hanım bize eşlik ediyor. Yol boyunca Peugeot 308’in özelliklerini konuşuyoruz. Öncelikle performansı çok iyi. Peugeot 308’de yeni nesil şasi platform EMP2 teknolojisi (Efficent Modular Platform2) kullanılmış. Peugeot 308 yeni nesil şasi platformu özel alışımları sayesinde, 140 kg hafiflemiş! (YAZIYLA YÜZKIRK). 140 kilo gitmiş ama sağlamlıktan ödün vermemişler. Hafiflemesi sayesinde, daha az karbon salınımı ve daha az yakıt tüketimi değerlerine ulaşmış. Peugeot 308 yeni tasarımı inceleştirilerek optimum düzeyde bir aerodinamik sağlanmış, yeni motor ve şanzıman kombinasyonları tüketimin 100 km’de 3,4 L’ye düşmesine, COemisyonlarının da km’de 85g’ın altına düşürülmesine imkan vermiş. İşte doğa dostu bir araba!

peugout308_test_sürüşü_nev

PEUGEOT 308 ÇOK HAVALI!

Peugeot 308 bir önceki modeline göre daha kısa ve daha alçak. Buna rağmen iç mekan genişlemiş. Bagaj olduça geniş. 420 lt. Bu segmentte bu kadar büyük bagaj hacmi yok gibi. SMEG 9,7” sürücüye dönük dokunmatik multimedya ekranı sayesinde kokpit uzay gemisi gibi. Her şey dijital çözülmüş. El freni sadece bir düğme! Direksiyon simidi küçük. Bu sayede seri manevralar yapmak mümkün. Tavan cam! Bu da içerinin daha ferah olmasına katkı yapmış. Sevdik.

peugout308_detay

PEUGEOT 308’DE BAŞKA NELER VAR?

Test sürüşüne çıktığımız yer Levent, yani oldukça gürültülü bir lokasyon. Yeni Peugeot 308’in yalıtımı inanılmaz olmuş. İçeri hiç ses almıyor! İstanbul gibi gürültülü bir şehirde bu bulunmaz nimet! Debriyaj ve vites geçişleri çok yumuşak. Arka camın biraz küçük olması görüşü bana kalırsa biraz azaltmış. Hiçbir arabanın olmadığı bir yolda frenleri deniyoruz. Hatırı sayılı bir hızda aniden frenleri köklüyoruz. Araç sağa sola milim kaymadan kısa bir mesafede duruyor. İnanılmaz! Biraz ilerde keskin bir virajı alıyoruz. Araç savrulmadan dönüşü almayı başarıyor.

peugout308_test_sürüşü_istanbul

KISACA PEUGEOT 308 TEKNOLOJİSİ 

Yeni PureTech benzinli 3 silindirli turbo motor

Peugeot 308 Yeni 1.2L Turbo motor motor hacminin küçüklüğüne rağmen 130hp güç üretiyor. Son derece verimli olan motor gücünü yere 6 ileri manuel ve 6 ileri tam otomatik tork konvertörlü EAT6 şanzıman (Efficient Automatic Transmission – Verimli Otomatik Şanzıman) ile aktarıyor.

Peugeot 308 Test sürüşünde bize eşlik eden Nev Otomobil’den Ebru Korkmaz’a teşekkür ediyoruz.

Test sürüşü için şuradan randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir