Meraklısına İstanbul’un 7 hobi bahçesi

İnsanlar gönüllü olarak çalışıyor...

Neredeyse bahar gelmeden gelen yaz güneşi ve Nisan sonu itibari ile gelen sıcak havalar sıcak geçecek 2013 yazının habercisi gibi. İş, güç, ev, bark derken İstanbul’da kalanlara bu ilk başta verdiğimiz kötü haber olsun. Ama sıcaktan kaçmak isteyenlere bir de iyi haber verelim dedik. 3 bir yanı denizlerle çevrili olan İstabul’umuzda da gönül rahatlığı ile denize girilecek yerler ne yazık ki kısıtlı. Bu kısıtlı yerler, çılgın haftasonu kalabalığı ile de pek çekilebilir olmuyorlar. Havuzlar deseniz; (?) kocaman bir soru işareti. Peki serin bir bahçeye ne dersiniz? Üstelik kahvaltıda domatesler, akşam yemeğinde biber kızartması da organik, hem de kendi yetiştirdiğiniz organik miniklerden.

Çok ilgi gören bahçecilik araştırmalarımıza sizin için bir yenisini daha ekleyelim dedik ve İstanbul için bir hobi bahçeleri rotası oluşturduk. Bir kısmında gezip fikir alabilirsiniz, bir kısmında ise minik bir yer kiralayıp kendi bahçenizi kurabilirsiniz. Üstelik bazı bahçelerde haftaiçi günlerinde sizin adınıza bakım yapılıyor ve bahçe içinde minik bir klübe de hediye ediliyor.

İstanbul için bahçe vakti:

1. BEYKOZ BELEDİYESİ HOBİ BAHÇESİ

FOTO-2_istanbul_hobi_bahcesi_kiralama

Beykoz Belediye Başkanlığı olarak yaklaşık 20 dönüm alanda; etrafı ahşap bordürle çevrili 50 m²’lik 100 adet bahçe oluşturulmuş. Her bir bahçe içerisinde 6m²’lik ahşap kulübeler bulunmakta ve bahçeler damla sulama sistemi ile döşelidir. Alan içerisinde; 50 araçlık Otopark, Hayvan Barınağı (tavşan, ördek, tavus kuşu, horoz-tavuk) ve Kuş Evleri, Meyve Bahçesi (yaklaşık 2 dönüm araziye kiraz, incir, armut, elma, nektarin, nar, trabzon hurması, badem ve ayvadan oluşan 75 adet meyve ve 100 adet böğürtlen ve ahududu dikilmiştir), Çocuk Oyun Alanları, Çay Bahçesi, Kafeterya, Yönetim Bürosu, Güvenlik ve Tuvaletler bulunmaktadır.

Yer: Çubuklu Kiremitdere Mevkii, Beykoz

Detaylar için: http://beykoz.bel.tr/icerik/122/371/beykoz-belediyesi-hobi-bahcesi.aspx

2. ARNAVUTKÖY BELEDİYESİ HOBİ BAHÇESİ

FOTO-3_istanbul_hobi_bahcesi_kiralama

Arnavutköy Belediyesi Yaklaşık 68 Dönüm Alanda; Etrafı panel Çitlerle Çevrili 78 m2’lik 200 Adet Bahçe Oluşturulmuştur. Her Bir Bahçe İçerisinde 6,5 m2’lik Ahşap Kulübeler Bulunmakta Ve Bahçeler Hortum Sulama Sistemi İle Döşelidir. Alan İçerisinde 78 Araçlık Otopark, Çocuk Oyun Alanları, çay Bahçesi, kafeterya, Yönetim Bürosu, Güvenlik Ve Tuvaletler Bulunmaktadır.

Yer: Arnavutköy Merkez Mah. Gençosman cad. No:19, Arnavutköy

Detaylar için: http://www.arnavutkoy.bel.tr/icerik/575/1608/hobi-bahcesi.aspx

3. SULTANGAZİ BELEDİYESİ HOBİ BAHÇESİ

FOTO-4_istanbul_hobi_bahcesi_kiralama

Sultangazi Belediyesi tarafından doğaya duyulan özlemi gidermek amacıyla oluşturulan hobi bahçeleri ilk meyvelerini vermeye başladı. Mimar Sinan Kent Ormanı’ndaki hobi bahçelerini kiralayan Sultangazililer ektikleri sebzeleri topluyor.  70 metrekarelik alanda oluşturulan bahçelerine domates, biber, patlıcan gibi sebzeleri kendi elleriyle eken Sultangazililer ürünlerini toplamanın keyfini çıkarıyor. Düzenli olarak bahçelerindeki bakımları yapan vatandaşlar kentin betonlaşan yapısından uzaklaşıp doğayla iç içe yaşamanın tadına varıyor. Şehir hayatının stresinden uzaklaşmak isteyenler için oluşturulan hobi bahçelerinde 12′sı seralı olmak üzere 56 adet bahçe ve 6 m2′lik Ahşap kulübeler yer alıyor.

Yer: Mimar Sinan Kent Ormanı, Sultangazi

Detaylı bilgi için: http://www.sultangazi.bel.tr/7-1062-dogaya-ve-topraga-ozlem-gidermek-hayal-degil-Content.aspx

4. CAVİDAN HANIM ÇİFTLİĞİ

FOTO-5_istanbul_hobi_bahcesi_kiralama

Göl kenarında, 100 dönümlük bir çiftlik. Çiftlikte, özel meşe ormanı, göleti, yürüyüş parkurları, çiftlik hayvanları, organik tarım hobi bahçeleri bulunmakta. Hobi bahçeleri , yanına su getirilmiş, sürüldükten sonra rotavatörle çapalanarak hazır hale getirilmiş, drenajı mümkün olduğu kadar sağlanmış, 55-60 m2 – elle işlemek için uygun alan- arsalardır. Hobi bahçesini kiralayan kişi, 1 sene boyunca bu araziyi , zirai tarım ilacı, kimyasal gübre ve benzeri unsurları kullanmadan, istediği çiçek bahçesini kurmak için veya evinde tüketeceği zehirsiz sebzeleri üretmek için kullanabilir. Gündelik hayatın aksamaması için, bahçe sahipleri gelemedikleri zaman, sulama hizmeti alabilecekler.

Yer: Kurtdoğmuş, Ballıca Köyü, Pendik

Detaylı bilgi için: http://cavidanhanimciftligi.com/

5. YEMYEŞŞİL HOBİ BAHÇELERİ

FOTO-6_istanbul_hobi_bahcesi_kiralama

Mis gibi kokan kıpkırmızı domates, dalından koparılan patlıcan,taze taze salatalık, tadına doyulmaz çilek…. Artık neredeeee….O eskidendi demeyin. Bahçeniz evinizin yanında olmayabilir. Ama sizin için hazırladığımız hobi bahçelerinde ‘ kontrollü tarım’ yapabilirsiniz.  Beykoz Bozhane Köyü yakınlarında bulunan Yemyeşşil Hobi Bahçeleri, 30 metrekarelik parseller üzerine kurulmuş. Diğer bahçelerde olduğu gibi, gidemediğiniz günlerde sizin adınıza bahçe yardımcıları bahçenizdeki her türlü işi tamamlamaktalar. Aynı zamanda Polenezköy yakınlarında bulunan Yemyeşşil Hobi Bahçeleri’nde tertemiz bir orman havasını da içinize çekebilirsiniz.

Yer: Bozhane Köyü, Beykoz

Detaylı bilgi için: http://www.yemyessil.com/

6. YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ HOBİ BAHÇESİ

FOTO-7_istanbul_hobi_bahcesi_kiralama

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Davutpaşa Kampusu’nda, Esenler Belediyesi işbirliğiyle 3 bin 500 m2′lik alana hobi bahçeleri kuruldu. 50′şer metrekarelik parseller şeklinde hazırlanan bahçelerde, isteyen vatandaşlar tarım yapabilecek. Hobi amaçlı tarım için her bir bahçe, beş yıllığına kiralanacak. Cüzzi miktardaki kiraya bahçe içerisindeki kulübe, su ve diğer ihtiyaçlar da dahil olacak. Kampustaki hobi bahçelerinin etrafında kurulan kafeterya, koşu yolları ve spor tesislerinde de aileler çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilecek. . Üniversiteyi yaşam alanı haline getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, kiraz, elma, üzüm gibi meyve ağaçları aldıklarını, yöre halkını bu bahçelerde misafir etmeyi istediklerini ifade etti. Ailelerin her türlü sosyal ihtiyaçlarını giderebilecek doğal park hazırladıklarını belirten Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ise üniversite kampusünün halka açılmasının Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtti. (kaynak: Sabah)

Yer: Davutpaşa, Esenler

Detaylı bilgi için: http://www.yildiz.edu.tr/iletisim

7. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TARLA TABAN GRUBU

FOTO-8_istanbul_hobi_bahcesi_kiralama

Tarlataban, kolektif emek ve paylaşım ile  doğayla dost bir tarım etkinliğinin yapılabileceğine ve bunun üniversite yerleşkesinde bütüncül bir değişim yaratabileceğine inanan bir grup insanın Boğaziçi Üniversitesi’nde bir araya gelerek oluşturduğu bir kolektiftir. Tarlataban kolektifi, Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne odaklansa da üniversite içinden ve dışından gelen katılımcılara eşit derecede açıktır. Temelde doğanın döngülerine uyumlu, saygılı ve ekolojinin prensiplerine uygun, doğayla dost, kendi girdilerini kullanan, bağımlılığı en aza indirilmiş tarım yöntemlerini (bilge köylü tarımı) seçilmekte.

Not: Buradaki sistem ise diğer hobi bahçeciliği uygulamalarından farklı olarak kollektif bir bahçe üzerinden yürütülmektedir.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü, Bebek

Detaylı bilgi için: http://tarlataban.wordpress.com/

ETİKETLER