SAKSIDA YETİŞEN İLK YARDIM KİTİ: ALOE VERA…

Havanın soğumaya başladığı bugünlerde, ister istemez bağdan, bahçeden, doğadan, parktan, çayırdan uzaklaşmaya başlıyoruz. Bu kış hava soğusa da doğadan ve doğanın eczanesinden bol bol faydalanmak isteyenler için önerimiz saksıda yetişen ilk yardım kiti; Aloe Vera..

aleovera_jeli_bitkisi_yetistirme02

Bu bitki bizim gibi tembeller için adeta biçilmiş kaftan. Kendisi saksı da çok da meşakat istemeden yetişiyor, nimetlerinden faydalanmak için yaprağını kırıp içindeki jeli sıyırmanız yetiyor.

aleovera_jeli_bitkisi_yetistirme05

Türkçe’de Tıbbi Sarısabır olarak bilinen Aloe Vera, Afrika kökenli (anavatanının Sudan olduğu rivayet edilmekte) zambakgillerden Aloe ailesinin üyesi. Aloe Vera; Büyük İskender’in ordusunda askerlerin yaralarının tedavisi için kullanılan favori doğal tıp merhemi olmuş. Hatta Büyük İskender’in, sırf Aloe Vera yetiştirmek için Afrika’da bir adayı ele geçirdiği bile söylenmekte. Bu hamle bir nevi dönemin yerli ilaç sanayi yatırımı olarak da düşünülebilir 🙂

aleovera_jeli_bitkisi_yetistirme03

Aloe Vera Jeli Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Peki nedir bu Aloe Vera’nın mucizeleri? Birçok kaynakta faydaları arasında; yara etrafındaki kan dolaşımını artırmak, hızlı onarım ve iyileşme sağlamak, güneş öncesi cilde ve saça sürüldüğünde UV ışınlarından korumak, ağız içi iltihapları azaltmak olduğu sayılmakta… Hepsinden öte bizim en çok beğendiğimiz özelliği ise; pıt diye kırılıp, içindeki şifayı en kısa sürede sunması oldu 🙂

aloe_vera_jel_nasil_elde_edilir

Saksıdaki Doğal Eczane Aloe Vera ile İlgili Merak Edilenler:

1- Aloe Vera Nerede Yetişir?: Aloe Vera bitkisi, evde saksıda kolaylıkla yetiştirilebilir. Aloe Vera, klasik bir iç mekan bitki toprağında yetişebilir, ticari kaktüs toprakları bitki için uygundur. Buna ek olarak Aloe Vera’nın toprağına kum, granit çakıl, perlit gibi destekler ekleyebilirsiniz.

2- Aloe Vera Suyu Sever mi?: Aloe Vera, fazla suyu ihtiyaç duymaz, yalnızca toprağı çok kuruduğunda toprağını hafif nemlendirmek gerekir. Aloe Vera’yı yetiştireceğiniz saksının drenajı çok önemli. Tıpkı diğer kaktüs, lavanta, sedum türleri gibi fazla suyu sevmezler.

aleovera_jeli_bitkisi_yetistirme01

3- Aloe Vera’nın Saksı Seçimi: Aloe Vera saksıda sığ yayılım yaptığı için derin bir saksıdan ziyade, geniş bir saksı seçebilirsiniz.

4- Aloe Vera Hangi İklimde Yetişir?: Aloe Vera bitkisi, parlak güneş ışığını sever. Sıcak iklimlerde dış mekanlarda kullanımı uygundur. Dış mekanda sıcaklığın 10℃ altına düşmesi durumunda iç mekanda güneş alan bir noktaya ya da bir seraya alınması gerekir.

aleovera_jeli_bitkisi_yetistirme06

5- Aloe Vera’nın Yaz, Kış Bakımı Nasıldır?: Kışın bitki uyku pozisyonuna geçer. Sık sulanmaya ihtiyacı yoktur, yaz aylarında toprağın nemli olması yeterlidir.

6- Aloe Vera Nasıl Üretilir?: Aloe Vera bitkisi tohumdan da üretilebilir ya da toprağa yakın yerinden yeni çıkan dallardan da çoğaltımı yapılabilir. Bir bıçak yardımı ile yeni yaprağı kesilip, farklı bir toprağa ekilebilir. Bunun için en doğru zaman parlak güneş ışığının olduğu ve Aloe Vera’nın çiçeklendiği zamandır.

aleovera_jeli_faydalari01

7- Aloe Vera’nın Diğer Faydaları Nelerdir?: Aloe Vera bitkisi, her hangi bir tarım zararlısından, böcekten etkilenmez. Bilhassa istenmeyenleri kaçırıcı etkisi de mevcuttur.

8- Aloe Vera Jeli Nasıl Elde Edilir?: Aloe Vera jeli ister yapraklar kırılarak, ister blender’dan geçirilerek kolayca elde edilebilir. Daha uzun kullanımlar için bu jelin buzdolabında saklanması önerilir.

Sağlıkla, doğallıkla kullanımlarınız olsun…

Fotoğraflar: gardenista.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir